Skip to main content
Golgotha - Голгофа

Bulletin for August 13, 2023

Aug. 13 – 10th Sunday after Pentecost. Tone 1

Forefeast of the Procession of the Precious and Life-giving Cross of the Lord. Righteous Eudocimus of Cappadocia (9th c.). Martyr Julitta at Caesar ea (304).

1 Cor. 4:9-16; Mt. 17:14-23;
Gal. 5:22-6:2; Mt. 11:27-30

Last day before the Dormition Fast.

Propers Live Streaming - Пряма Трансляція

Aug. 19 – The Holy Transfiguration of Our Lord, God and Savior Jesus Christ

2 Pet. 1:10-19 ; Mt. 17:1-9;

Aug. 20 – 11th Sunday after Pentecost. Tone 2

Afterfeast of the Transfiguration. Martyr Dometius of Persia (363) and two disciples. Ven. Poemen (Pimen) the Much-ailing of the Kyiv Caves (1110). Ven. Pimen, faster of the Kyiv Caves (13th c.). Ven. Mercurius, bishop of Smolensk (Kyiv Caves) (1239)

1 Cor. 3:9-17; Mt. 14:22-34;
Rom. 8:28-39 ; Jn. 15:17–16:2;


Services & Other Events

YouTube Livestreaming services can be found on YouTube TV search for Ivan Synevskyy

13 August, Sunday:

 • 9am – Hours, Confession - Часи і сповідь
 • 9:30am – Divine Liturgy - Божественна Літургія
 • Memorial Service for Mary Kostyun (17th Anniversary)
 • St. Mary's Sisterhood Semi-annual Meeting

14 August, St. Maccabees Saints Day:

 • 7pm – Moleben to Jesus Christ

15 August, Tuesday:

 • 7pm – Finance Committee Meeting

16 August, Wednesday:

 • 5:45pm – Ukrainian Dance Practice
 • 6:30pm – Church Restoration Meeting

18 August, Friday:

 • 5pm – Great Vespers - Велика Вечірня

19 August, Transfiguration - Преображення:

 • 9:30am – Divine Liturgy - Божественна Літургія
 • 5pm – Great Vespers - Велика Вечірня

20 August, Sunday:

 • 9am – Hours, Confession - Часи і сповідь
 • 9:30am – Divine Liturgy - Божественна Літургія

 

Fr. Ivan can be reached by call/text c.617-646-9515 or email: fr.i.synevskyy@uocofusa.org


Апостол

З Першого Посла́ння до Коринфян Свято́го Апо́стола Павла́ чита́ння (4:9-16)

Браття, я думаю, що нам, посланникам останнім, Бог судив бути ніби засудженими на смерть, бо ми стали позорищем світові, Ангелам і людям. Ми безумні Христа ради, а ви мудрі у Христі; ми немічні, а ви міцні; ви у славі, а ми в безчесті. Навіть донині терпимо голод і спрагу, і наготу і побої, і поневіряємось, і трудимось, працюючи своїми руками. Лихословлять нас, ми благословляємо; гонять нас, ми терпимо; ганьблять нас, ми молимось; ми як сміття для світу, як порох, що усі топчуть донині. Це пишу не для того, щоб вас посоромити, а наставляю на розум вас, як дітей моїх улюблених, бо хоч у вас тисячі наставників у Христі, та не багато отців; я родив вас у Христі Ісусі благовістям. Тому благаю вас: подібні мені будьте, як я Христу.

З Посла́ння до Галатів Свято́го Апо́стола Павла́ чита́ння (5:22-6:2)

Браття, плід же духа є: любов, радість, мир, довготерпіння, благість, милосердя, віра, лагідність, стриманість. На таких нема закону. Але ті, котрі Христові, плоть свою розп'яли з пристрастями й похотями.  Якщо ми живемо духом, то за духом повинні й діяти. Не будемо марнославні, один одного дратувати, один одному заздрити. Браття! якщо і впаде людина в якийсь гріх, ви, духовні, виправляйте такого в дусі лагідності, пильнуючи кожний себе, щоб і ти не був спокушений. Носіть тягарі один одного і так здійсните закон Христовий.


Євангеліє

Від Матфея 17:14-23

Коли вони прийшли до народу, то підійшов до Нього чоловік і, ставши перед Ним на коліна, сказав: Господи! помилуй сина мого; він у час нового місяця біснується і тяжко страждає, бо часто кидається у вогонь і часто у воду; я приводив його до учнів Твоїх, та вони не змогли зцілити його. Ісус же, відповідаючи, сказав: о, роде невірний і розбещений! доки буду з вами? доки терпітиму вас? приведіть його до Мене сюди. І заборонив йому Ісус, і біс вийшов з нього; і отрок видужав у ту ж мить. Тоді учні, підійшовши до Ісуса на самоті, сказали: чому ми не змогли вигнати його? Ісус же сказав їм: через невір'я ваше; бо істинно кажу вам: якщо ви матимете віру з гірчичне зерно і скажете горі цій: «перейди звідси туди», і вона перейде; і не буде нічого неможливого для вас; цей же рід виганяється тільки молитвою і постом. Під час перебування їх у Галілеї, Ісус сказав їм: Син Людський буде виданий в руки людські, і вб'ють Його, і на третій день воскресне. І вони дуже засмутилися.

Від Матфея 11:27-30

Усе Мені передано Отцем Моїм, і ніхто не знає Сина, крім Отця; і Отця ніхто не знає, крім Сина, і кому Син хоче відкрити. Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть іго Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо іго Моє добре, і тягар Мій легкий.


Procession of the Honorable Wood of the Life-Giving Cross of the Lord

The origin of this Feast is explained in the Greek Horologion of 1897: "Because of the illnesses which occur during the month of August, it was customary at Constantinople to carry the Precious Wood of the Cross in procession throughout the city for its sanctification, and to deliver it from sickness."

On the eve (July 31), the Cross was removed from the imperial treasury and placed it upon the Holy Table of the Great Church of Hagia Sophia (which is dedicated to Christ, the Wisdom of God). From August 1 until the Dormition of the Most Holy Theotokos, there was a procession throughout the entire the city, and then the Cross was placed where all the people could venerate it.

In the Ukrainian Church this Feast is combined with the remembrance of the Baptism of Rus on August 1, 988. In the "The order of services for the holy, catholic, and apostolic Great Church of the Dormition," which was compiled in 1627, there is a similar explanation of the Feast: "On the day of the Procession of the Precious Cross there is a Cross Procession with the Sanctification of Water, for the enlightenment of the people, in all the towns and places."

Knowledge of the day of the actual Baptism of Rus is preserved in the Chronicles of the 16th century: "The Baptism of the Great Prince Volodymyr of Kyiv and of all Rus took place on August 1."

In the current practice of the Ukrainian Church, the service of the Lesser Sanctification of Water on August 1 takes place either before or after Liturgy. Because of the Blessing of Water, this first Feast of the Savior in August is sometimes called "the Savior of the Water." Along with the Blessing of Water, there may also be a Blessing of Honey (thus it is also called "the Savior of the Honey)," because on this day, the newly-gathered honey is blessed and tasted.


1/14 серпня – Винесення хреста Господнього

Цього дня ми також ушановуємо мучеників Маккавеєвих: Авима, Антонiна, Гурiя, Єлеазара, Євсевона, Алима i Маркела, їхніх матерi Соломонiї та учителя Єлеазара. А ще починається Успенський піст (Спасівка), який триватиме два тижні, до 28 серпня.

Грецький часослов 1897 року так подає походження цього свята: «Внаслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, віддавна утвердився в Константинополі звичай виносити чесне древо хреста на дороги і вулиці для освячення місць та відведення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі великої церкви Святої Софії – Премудрості Божої. З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння».

В Україні цей день ще поєднувався зі спогадом Хрещення Київської Русі 988 року. Традиційно 14 серпня до або після Літургії правиться мале освячення води, а далі меду та зілля. Тому на це свято в народі кажуть Медовий Спас, Спас на воді або Мокрий Спас.


Message from our Treasurer

Dear Parishioners, please turn-in all income and expense items relating to Ukrainian Day by August 15th so all its finances may be included in our August reports. Thank you!


Thank you for the prayers!

Dear parish family,

Thank you for all your thoughts and prayers through our surgeries and recovery. They truly helped and we could not have done this without you. Prayers help more than you can imagine. Thank you for your blessings.

Love,
The knee'd relief buddies,
Kristi and Bill


Save the Date

The 32nd Anniversary of Ukraine's Independence will be marked at the Binghamton City Hall on Thursday, 24 August, 2023 at 11:00 AM.


Let's Help Ukraine!

St. John's Ukrainian Humanitarian Fund is accepting donations to help Ukrainians during war. Donations will go to provide food and other humanitarian needs.

To make donation online click here

We accept checks as well.

Please make the checks to St. John Ukrainian Humanitarian Fund

Mailing address:

1 Saint John's Parkway
Johnson City NY 13790

 

Cash is accepted in church


Pray for Ukraine!

Prayers for Ukraine are done during each service. To see the schedule click here.

Молитви за Україну проводяться під час кожної служби. За розкладом дивіться тут.

May God bless and protect Ukraine!


Happy Birthday

 • August 14: Stephen Synevskyy
 • August 15: Fr. Myron Oryhon
 • August 16: Bernice Armant

* If your or someone else's birthday is missing or incorrect please let Fr. Ivan know right away.


Please Pray for the Servants of God

Rose, Marlyn, Bob, Nadine,
John, Olga, Jane, Zenna,
Melanie, Helen, William, Marion,
Mariann, Jean, Brian, Pipinos, Fr. James


Upcoming Readings

Mon. Aug. 14 – 2 Cor. 2:3-15; Mt. 23:13-22;
Tue. Aug. 15 – 2 Cor. 2:14–3:3; Mt. 23:23-28;
Wed. Aug. 16 – 2 Cor. 3:4-11; Mt. 23:29-39;
Thu. Aug. 17 – 2 Cor. 4:1-6; Mt. 24:13-28;
Fri. Aug. 18 – 2 Cor. 4:13-18; Mt. 24:27-33, 42-51;
Sat. Aug. 19 – 2 Pet. 1:10-19 ; Mt. 17:1-9;


Contact Information

1 St. John's Parkway,
Johnson City, New York 13790
www.stjohnuoc.org

Priest: Fr. Ivan Synevskyy
Ph: (617) 646-9515
Priest's E-mail: fr.i.synevskyy@uocofusa.org

Parish Council President – Brian Baxendale
Ph.: (607) 205 - 2436
President's E-mail: bbaxendale@stny.rr.com

Vice President – Gary Dobransky
Ph.: (607) 797-2529
E-mail: dobranskygarye@gmail.com

Tags

About

Українська Православна Церква св. Івана Хрестителя у с. Джонсон Сіті, штату Нью-Йорк, США. Знаходимось під духовною опікою Високопреосвященнішого Митрополита Антонія.

Featured Posts

Contact info

St. John the Baptist Ukrainian Orthodox Church
Українська Православна Церква Св. Івана Хрестителя

 • 1 Saint John's Parkway, Johnson City NY
 • (607) 797-1584