Skip to main content
Ven. Ioasaph of Bilhorod - Святитель Іоасаф, Єпископ Бєлгородський

Bulletin for September 17, 2023

Sep. 17 – 15th Sunday after Pentecost. Tone 6

Hieromartyr Babylas, bishop of Antioch, with Martyrs Urban, Prilidian, and Epolonius, and their mother Christodula (251). Holy Prophet and God-seer Moses (1531 B.C.). Martyr Hermione, daughter of Apostle Philip the Deacon (117). Martyr Babylas of Nicomedia, and with him 84 children (4th c.). Martyrs Theodore, Mianus (Ammianus), Julian, Kion (Oceanus), and Centurionus of Nicomedia (305-311). Finding of relics of Ven. Ioasaph of Bilhorod (1911)

2 Cor. 4:6-15; Mt. 22:35-46;
Heb. 11:33-40; Lk. 12:32-40
Heb. 13:17-21; Jn. 10:9-16

Sept. 21 – The Nativity of our Most Holy Lady the Theotokos and Ever-Virgin Mary

Phil. 2:5-11; Lk. 10:38-42; 11:27-28;

Sep. 24 – 16th Sunday after Pentecost. Tone 7

Sunday before the Exaltation. Afterfeast of the Nativity of the Theotokos

Gal. 6:11-18; Jn. 3:13-17;
2 Cor. 6:1-10; Mt. 25:14-30;


Services & Other Events

YouTube Livestreaming services can be found on YouTube TV search for Ivan Synevskyy

17 September, Sunday:

 • 9am – Hours, Confession - Часи і сповідь
 • 9:30am – Divine Liturgy - Божественна Літургія
 • St. John's Ukrainian Refugee & Humanitarian Assistance Comm. Meeting

19 September, Tuesday:

 • 6:45pm – Choir Rehearsal

20 September, Wednesday:

 • 5:45pm–6:30pm – Ukrainian Dance Practice
 • 6:30pm – Church Restoration Meeting
 • 7pm – Great Vespers

21 September, Nativity of Mother of God:

 • 9am – Divine Liturgy - Божественна Літургія

23 September, Saturday:

 • 5pm – Great Vespers - Велика Вечірня

24 September, Sunday:

 • 9am – Hours, Confession - Часи і сповідь
 • 9:30am – Divine Liturgy - Божественна Літургія

25 September, Monday:

 • 7pm – Parish Council Meeting

 

Fr. Ivan can be reached by call/text c.617-646-9515 or email: fr.i.synevskyy@uocofusa.org


Апостол

З Другого Посла́ння до Коринтя́н Свято́го Апо́стола Павла́ чита́ння (4:6-15)

Браття, тому що Бог, Котрий звелів, щоб з темряви засяяло світло, осяяв наші серця, щоб просвітити нас пізнанням слави Божої в особі Ісуса Христа. Але скарб цей ми носимо в глиняних сосудах, щоб велич сили приписувалась Богові, а не нам. Нас звідусіль тиснуть, але ми не стиснені; ми в безвихідних обставинах, але не втрачаємо надії; нас гонять, але ми не покинуті; пригноблені, але не гинемо. Завжди носимо в тілі мертвість Господа Ісуса, щоб і життя Ісусове відкрилося в тілі нашому. Бо ми живі безустанно віддаємося на смерть заради Ісуса, щоб і життя Ісусове відкрилося у смертній плоті нашій, то ж смерть діє в нас, а життя у вас. Але, маючи той же дух віри, як написано: я вірував і тому говорив, і ми віруємо, тому й говоримо, знаючи, що Той, Хто воскресив Господа Ісуса, воскресить через Ісуса і нас і поставить перед Собою з вами. Бо все для вас, щоб щедрість благодаті в багатьох викликала ще більшу вдячність на славу Божу.

З Посла́ння до Євреїв Свято́го Апо́стола Павла́ чита́ння (11:33-40)

Браття, які вірою перемагали царства, творили правду, одержували обітниці, закривали пащі левів, гасили силу вогню і уникали вістря меча, зміцнювались від немочі, були сильні на війні, проганяли полки чужинців; жінки одержували померлих своїх воскреслими; інші ж замучені були, не прийнявши визволення, щоб одержати краще воскресіння; інші зазнали наруги та побоїв, а також кайданів і темниці, були побиті камінням, перепилювані, зазнавали катування, помирали від меча, скиталися в овечих і козячих шкурах, терплячи нестатки, скорботи, озлоблення; ті, котрих весь світ не був достойний, скиталися по пустелях і горах, по печерах та ущелинах землі. І всі ці, засвідчені у вірі, не одержали обіцяного, тому що Бог передбачив про нас щось краще, щоб вони не без нас досягли досконалості.

З Посла́ння до Євреїв Свято́го Апо́стола Павла́ чита́ння (13:17-21)

Браття, слухайте наставників ваших і будьте покірні, бо вони постійно дбають про душі ваші, як зобов'язані дати звіт; щоб вони робили це з радістю, а не зітхаючи, бо це для вас некорисно. Моліться за нас, бо ми впевнені, що маємо добру совість, тому що в усьому бажаємо поводитися чесно. Особливо ж прошу робити це, щоб я скоріше був повернений вам. Бог же миру, Котрий підняв з мертвих Пастиря овець великого Кров'ю завіту вічного, Господа нашого Ісуса Христа, хай вдосконалить вас у всякому доброму ділі, на виконання волі Його, роблячи у вас благоугодне Йому через Ісуса Христа. Йому слава на віки вічні! Амінь.


Євангеліє

Від Матфея 22:35-46

І один з них, законник, спокушаючи Його, запитав, кажучи: Учителю! яка найбільша заповідь в законі? Ісус сказав йому: возлюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всім розумінням твоїм (Втор. 6,5): це перша й найбільша заповідь; друга ж подібна до неї: возлюби ближнього твого, як самого себе (Лев. 19,18); на цих двох заповідях утверджується весь закон і пророки. Коли зібралися фарисеї, Ісус запитав їх: що ви думаєте про Христа? чий Він син? Кажуть Йому: Давидів. Говорить їм: як же Давид, з натхнення, називає Його Господом, коли говорить: сказав Господь Господу моєму: сиди праворуч Мене, доки покладу ворогів Твоїх у підніжжя ніг Твоїх? (Пс. 109,1). Отже, коли Давид називає Його Господом, то як же Він син йому? І ніхто не міг відповісти Йому ні слова; і з того дня ніхто вже не смів запитувати Його.

Від Луки 12:32-40

Не бійся, мале стадо! бо Отець ваш благоволив дати вам Царство. Продавайте майно ваше і давайте милостиню. Приготуйте собі гаманці, що не старіють, і скарби, що не зменшуються на небесах, куди злодій не наближається, і де міль не точить, бо де скарб ваш, там і серце ваше буде. Хай будуть чресла ваші підперезані і світильники засвічені. І ви будьте подібні до людей, які чекають повернення господаря свого з весілля, щоб, коли прийде і постукає, негайно відчинити йому. Блаженні ті раби, господар яких, прийшовши, знайде їх пильнуючими; істинно говорю вам, що він підпережеться і посадить їх, та, підходячи, служитиме їм. І коли прийде о другій сторожі, або о третій сторожі прийде, і знайде їх так, то блаженні ті раби. Ви знаєте, що коли б знав господар дому, о якій годині прийде злодій, то пильнував би і не дав би підкопати дому свого. Будьте ж і ви готові, бо в який час не сподіваєтесь, прийде Син Людський.

Від Іоанна 10:9-16

Я є двері: хто через Мене увійде, той спасеться, і увійде, і вийде, і пасовище знайде. Злодій приходить тільки для того, щоб украсти, вбити й погубити. Я прийшов для того, щоб мали життя, і мали з достатком. Я є пастир добрий: пастир добрий життя своє покладає за овець. А наймит, не пастир, якому вівці не свої, побачивши, що йде вовк, залишає вівці і втікає, а вовк хапає і розганяє їх. А наймит втікає, бо він наймит, і не турбується про овець. Я є пастир добрий; і знаю Моїх, і Мої знають Мене. Як знає Мене Отець, так і Я знаю Отця; і душу Мою покладаю за вівці. Є у Мене й інші вівці, які не з цього двору, і тих Мені треба привести: і вони почують голос Мій, і буде одне стадо і один Пастир.


Hieromartyr Babylas, Bishop of Antioch,
and those with him

The Hieromartyr Babylas and with him the three youths Urban, Prilidian, Epolonius and their mother Christodoula died as martyrs under the emperor Decius (249-251). During his stay in their city of Antioch, the emperor arranged for a large festival in honor of the pagan gods.

At the same time, Babylas, the holy and God-fearing Bishop of Antioch, was serving the Divine Liturgy in church. He prayed for his flock and taught them to endure all tribulations for Christ with courage. The idolater Decius, curious to witness the Divine Mysteries, decided to enter the church.

News of this reached the bishop, so he went out to meet Decius and blocked the path to the church, for he was unwilling to permit impiety in the temple of God. When the emperor approached the church doors, Saint Babylas refused to let him enter, so the emperor had to abandon his intention. He wanted to take revenge on the saint right away, but when he saw the large throng of Christians, he feared they might riot.

The next day the angry emperor ordered that the church be set on fire, and for Bishop Babylas to be brought before him. When asked why he had insulted the imperial dignity by not allowing the emperor to enter the church, the holy bishop answered, "Anyone who would rise up against God and want to desecrate His sanctuary, is not worthy of respect, but has become the enemy of the Lord."

Decius declared that the holy bishop must worship the idols in order to make up for his lack of respect for the emperor, or else face execution. After convincing himself that the martyr would remain steadfast in his faith, he commanded the military commander Victorinus to put him in heavy chains and lead him through the city in disgrace. The holy martyr replied, "Emperor, these chains are as venerable for me as your imperial crown is for you. For me, suffering for Christ is as desirable as the imperial power is for you. Death for the Immortal King is as precious to me as your life is to you."

At the trial with Bishop Babylas were three young brothers, who did not forsake him even in this most difficult moment. Seeing them, the emperor asked, "Who are these children? "

"These are my spiritual children," the saint replied, "and I have raised them in piety, I have given them an education, cultivated them with guidance, and here before you in a small body are these great young men and perfect Christians. Test them and see."

The emperor tried in all sorts of ways to entice the youths and their mother Christodoula to renounce Christ, but in vain. Then, in a rage, he ordered each of them to be whipped with a number of blows corresponding to their age. The first received twelve blows, the second, ten, and the third, seven. Dismissing the mother and children, the torturer again summoned the bishop, telling him that the children had renounced Christ. He did not believe the lie, however.

Then he commanded all the martyrs be tied to a tree and burned with fire. Seeing the stoic bravery of the saints, the emperor finally condemned them to be beheaded with the sword.


Священномученик Вавил, єпископ Великої Антіохії, і з ним три отроки: мученики Урван, Прілідіан, Епполоній і матір їхня Христодула (251)

Священномученик Вавила і з ним три сини: Урван, Прілідіан, Епполоній і мати їхня Христодула прийняли мученицьку кончину за Декії (249-251). Під час свого перебування в місті Антіохії імператор влаштував велике свято на честь язичницьких богів. Одночасно з цим святий і богобоязливий єпископ Антіохійський Вавила звершував у храмі Божественну літургію; він молився за свою паству і вчив її мужньо переносити всі випробування за віру в Христа. Після мерзенного ідолослужіння Декій, бажаючи бачити звершення Божественних Таїн, вирішив увійти в храм і своїм відвідуванням осквернити святиню Господню. Про це було повідомлено єпископу, і він, не бажаючи впустити нечестивця в храм Божий, вийшов йому назустріч і зупинив його на порозі церкви. Коли імператор спробував ближче підійти до церковних дверей, святий Вавила рукою відштовхнув його так, що цар змушений був відмовитися від свого наміру. Він хотів тут же помститися святому, але, бачачи велике скупчення християн, побоявся їхнього обурення.
Наступного дня розгніваний імператор наказав піддати вогню християнський храм, а єпископа Вавилу привести до нього. На запитання про те, як міг він образити царську гідність, не пустити імператора до храму і не надати йому належної пошани, святий єпископ відповідав: "Якщо хто повстає на Бога і хоче завдати образи Його святині, той не лише не гідний почестей, а й стає ворогом Господа".
Імператор зажадав, щоб святий єпископ вклонився ідолам і в такий спосіб спокутував свій злочин, а інакше його стратять, але, переконавшись, що мученик залишається твердим у своїй вірі, наказав воєначальнику Вікторіну вдягнути на нього важкі ланцюги і з ганьбою водити містом. На це святий мученик відповів: "О, царе, для мене ці ланцюги так само почесні, як для тебе твій царський вінець, а страждання за Христа для мене приємні, як приємна тобі твоя царська влада; смерть за Безсмертного Царя так само для мене бажана, як для тебе твоє життя".
На суді разом з єпископом Вавилою перебували троє юних братів, які не залишали його навіть у найважчі хвилини. Побачивши їх, імператор запитав: "Чиї це діти?" – "Це мої духовні чада, – відповів святий, – я їх родив благовістям, вигодував повчанням, виростив настановами, і ось у малому тілі перед тобою великі мужі й досконалі християни. Випробуй і побачиш".
Імператор випробував усі способи спокусити юнаків та їхню матір Христодулу до зречення від Христа, але марно. Тоді в люті він наказав нанести кожному з них рани за кількістю їхніх років. Першому завдали 12 ран, іншому – 10, а третьому – 7. Відпустивши матір і дітей, мучитель знову викликав святителя, він хотів обдурити його, сказавши, що його діти відреклися від Христа. Однак ця брехня була тут же розкрита і не принесла йому успіху. Тоді він у люті наказав повісити всіх мучеників на дереві і став палити їх вогнем. Бачачи стійкість і мужність святих, імператор, нарешті, засудив їх на мученицьку смерть через усікновення мечем († бл. 251).


Holy Prophet and God-seer Moses

The Holy Prophet and God-Seer Moses was of the tribe of Levi, the son of Abram and Jochabed (Exodus 6:20). His life is described in the Bible (Exodus 2 through Deuteronomy 34:12).

Moses was born in Egypt around 1689 B.C. When Pharaoh ordered all male children of the Hebrew slaves to be killed (Exodus 1:22), Moses' mother placed him in a basket of papyrus coated with pitch, and set him adrift on the Nile. Pharaoh's daughter found him and raised him as her own son.

At the age of eighty, Moses fled to Midian, where he spoke to God in the Burning Bush on Mt. Horeb (Exodus 3:2). God chose Moses to lead His people from the slavery of Egypt. They crossed the Red Sea as if it were dry land, and for forty years they wandered in the desert.

Arriving in the land of Moab, Moses went to the top of Mt. Nabau, or Nebo (Deuteronomy 32:49), which is called Phasga (Deut. 34:1). There, according to the will of God, he died in 1569 B.C. at the age of 120 without entering the Promised Land.

The first two Biblical Odes are attributed to Moses: "Let us sing to the Lord..." (Exodus 15:1-9), which was sung on the shores of the Red Sea after the Hebrews had crossed it. "Attend, O heaven..." (Deut. 32:1-43) was sung in the land of Moab, a few days before Moses' death. He is also regarded as the author of the Pentateuch (the first five books of the Old Testament).

The holy Prophet Moses performed many miracles during his lifetime, and also after his death. He appeared on Tabor with the Prophet Elias at the Transfiguration of the Lord (August 6).

On the day that Saint John of the Ladder (March 30) was installed as abbot of Mt. Sinai, the Prophet Moses was seen going around and giving orders to the cooks, stewards, and servants. When the guests had gone and the monks were sitting at table, they wondered what had become of the stranger who had been giving orders. Saint John said, "Our Lord Moses does nothing strange by serving in the place which belongs to him."


17 September, Sunday

St. John's Ukrainian Refugee and Humanitarian Assistance Committee Meeting in the Memorial Center following Divine Liturgy.


Choir Rehearsal

Choir rehearsal for the next 3 Tuesdays at 6:45 pm in the church. September 19, 26 & October 3.


Sign Up

In the Memorial Center Kitchen please find sign up for

 1. Planning on attending the Hierarchal Divine Liturgy luncheon
 2. Bringing an appetizer
 3. Bringing a dessert for Sunday October 8th.

Please see Julie Marra with questions.
Thank you!!


Pirohy Session - October 2, 2023

Dear Members of St. John's,

We have a Pirohy Session scheduled for September 28th, October 1st and 2nd!

PLEASE SAVE THE DATES!

Thursday, September 28th:

 • 8:00 am – men to process potatoes... come help if free!!!

Sunday, October 1st

 • After Divine Liturgy – Making balls for pinching session on Monday ( 8+ people needed please) WE NEED HELP HERE TOO!!!!!

Monday, October 2nd (Starting earlier)

 • 2:30 pm – Setup
 • 3:00 pm – PINCHING SESSION STARTS :)
 • Dinner served afterwards

There are many ways to help!!  Please consider attending and making the work light and easy for all. 

Please call your friends and family to attend too.

If you are unable to attend, please consider a donation towards the dinner expenses. 

Thank you for your time and dedication!!!… Mark Hatala and Nancy Tarcha


Fall Costume Exchange

If you have any fall costumes that you are getting rid of please consider donating them to Pam or Bill Scannell. We do a Vestal rotary costume exchange for children in need. Thank you for your support.


Let's Help Ukraine!

St. John's Ukrainian Humanitarian Fund is accepting donations to help Ukrainians during war. Donations will go to provide food and other humanitarian needs.

To make donation online click here

We accept checks as well.

Please make the checks to St. John Ukrainian Humanitarian Fund

Mailing address:

1 Saint John's Parkway
Johnson City NY 13790

 

Cash is accepted in church


Pray for Ukraine!

Prayers for Ukraine are done during each service. To see the schedule click here.

Молитви за Україну проводяться під час кожної служби. За розкладом дивіться тут.

May God bless and protect Ukraine!


Happy Birthday

 • no birthdays this week

* If your or someone else's birthday is missing or incorrect please let Fr. Ivan know right away.


Please Pray for the Servants of God

Rose, Marlyn, Bob, Nadine,
John, Olga, Jane, Zenna,
Melanie, Helen, William, Marion,
Mariann, Jean, Brian, Pipinos, Fr. James


Upcoming Readings

Mon. Sep. 18 – Gal. 4:28–5:10; Mk. 6:54–7:8;
Tue. Sep. 19 – Gal. 5:11-21; Mk. 7:5-16;
Wed. Sep. 20 – Gal. 6:2-10; Mk. 7:14-24;
Thu. Sep. 21 – Phil. 2:5-11; Lk. 10:38-42; 11:27-28;
Fri. Sep. 22 – Gal. 4:22-31; Lk. 8:16-21;
Sat. Sep. 23 – 1 Cor. 2:6-9; Mt. 10:37-11:1;


Contact Information

1 St. John's Parkway,
Johnson City, New York 13790
www.stjohnuoc.org

Priest: Fr. Ivan Synevskyy
Ph: (617) 646-9515
Priest's E-mail: fr.i.synevskyy@uocofusa.org

Parish Council President – Brian Baxendale
Ph.: (607) 205 - 2436
President's E-mail: bbaxendale@stny.rr.com

Vice President – Gary Dobransky
Ph.: (607) 797-2529
E-mail: dobranskygarye@gmail.com

Tags

About

Українська Православна Церква св. Івана Хрестителя у с. Джонсон Сіті, штату Нью-Йорк, США. Знаходимось під духовною опікою Високопреосвященнішого Митрополита Антонія.

Featured Posts

Contact info

St. John the Baptist Ukrainian Orthodox Church
Українська Православна Церква Св. Івана Хрестителя

 • 1 Saint John's Parkway, Johnson City NY
 • (607) 797-1584