Skip to main content
St. Gregory Palamas - Свт. Григорій Палама, архиєп. Фессалонійський.

Bulletin for March 31, 2024

Mar. 31 – Second Sunday of the Great Lent. Tone 2

St. Gregory Palamas the Archbishop of Thessalonica. Synaxis of all Venerable Fathers of the Kyiv Caves. St. Cyril, archbishop of Jerusalem (386). Martyrs Trophimus and Eucarpus of Nicomedia (300). St. Ananias (Aninas), presbyter and monk, of the Euphrates.

Heb. 1:10–2:3; Mk. 2:1-12;
Heb. 7:26 - 8:2; Jn. 10:9-16;

Liturgy of St. Basil the Great.

Apr. 7 – 3rd Sunday of the Great Lent: Adoration of Cross. Tone 3
THE ANNUNCIATION OF THE THEOTOKOS .

Martyrs Pelagia, Theodosia, and Dula of Nicomedia.

Heb. 2:11-18; Lk. 1:24-38;
Heb. 4:14–5:6; Mk. 8:34–9:1;

Liturgy of St. Basil the Great.


Services & Other Events

YouTube Livestreaming services can be found on YouTube TV search for Ivan Synevskyy

31 March, 2nd Sunday of Great Lent:  

 • 9am – Confession / Hours
 • 9:30am – Divine Liturgy - Бож. Літургія
 • Church School and Pysanky Class

5 April, Friday:

 • 9:30am – Liturgy of Pre-sanctified Gifts - Літургія Ранішосвячених Дарів

6 April, Saturday:

 • 5pm – Great Vespers - Вел. Вечірня

7 April, Holy Cross / Annunciation / Благовіщення:

 • 9am – Confession / Hours
 • 9:30am – Divine Liturgy - Бож. Літургія

10 April, Wednesday:

 • 6:30pm – Liturgy of Pre-sanctified Gifts - Літургія Ранішосвячених Дарів

11 April, Thursday:

 • 7pm – Finance Committee Meeting

 

Fr. Ivan can be reached by call/text c.617-646-9515 or email: fr.i.synevskyy@uocofusa.org


Апостол

Євр. 1:10–2:3

Браття, сказано і на початку Ти, Господи, заснував землю, і небеса – діло рук Твоїх; вони загинуть, а Ти перебуваєш, і всі постаріють, як риза, і як одежу згорнеш їх, і зміняться; але Ти Той самий, і літа Твої не скінчаться. Кому коли з Ангелів сказав Бог: сиди праворуч Мене, доки не покладу ворогів Твоїх у підніжжя ніг Твоїх? Чи не всі вони є службові духи, що посилаються служити тим, які мають успадкувати спасіння? Тому ми повинні бути особливо уважні до того, що чули, щоб не відпасти. Бо коли слово, сповіщене через Ангелів, було тверде, і всякий злочин і непослух одержували справедливу кару, то як ми уникнемо, не подбавши про таке спасіння, яке, будучи спочатку проповідане Господом, ствердилось у нас тими, хто чув від Нього.

Євр. 7:26 - 8:2

Браття, такий і повинен бути у нас Первосвященник: святий, непричетний злу, непорочний, відділений від грішників і піднесений вище небес. Котрий не має потреби щоденно, як ті первосвященники, приносити жертви спочатку за свої гріхи, потім за гріхи народу, бо Він зробив це один раз, принісши в жертву Себе Самого. Бо закон поставляє первосвященниками людей, котрі мають немочі, а слово клятвенне, після закону, поставило Сина, навіки досконалого. Головне ж у тому, про що говоримо, є таке: ми маємо такого Первосвященника, Котрий сів праворуч престолу величі на небесах і є священнослужитель святилища та скінії правдивої, яку збудував Господь, а не людина.


Євангеліє

Від Марка 2:1-12

Через кілька днів знову прийшов Ісус до Капернаума; і чути було, що Він у домі. Зразу ж зібралося багато людей, так що вже біля дверей не було місця; і Він говорив їм слово. І прийшли до Нього з розслабленим, якого несли четверо; і, не маючи можливості наблизитись до Нього через багатолюдність, розкрили покрівлю дому, де Він був, і, прокопавши її, спустили постіль, на якій лежав розслаблений. Ісус, побачивши віру їхню, говорить розслабленому: чадо! прощаються тобі гріхи твої. Тут сиділи деякі з книжників і помишляли в серцях своїх: що Він так богохульствує? хто може прощати гріхи, крім одного Бога? Ісус, відразу дізнавшись духом Своїм, що вони так помишляють у собі, сказав їм: навіщо так помишляєте в серцях ваших? Що легше? чи сказати розслабленому: прощаються тобі гріхи? чи сказати: встань, візьми постіль свою і ходи? Та щоб ви знали, що Син Людський має владу на землі прощати гріхи,– говорить розслабленому: тобі кажу: встань, візьми постіль твою і йди до дому твого. Він зразу ж встав і, взявши постіль, вийшов перед усіма, так що всі дивувались і прославляли Бога, кажучи: ніколи нічого такого ми не бачили.

Від Іоанна 10:9-16

Сказав Господь: Я є двері: хто через Мене увійде, той спасеться, і увійде, і вийде, і пасовище знайде. Злодій приходить тільки для того, щоб украсти, вбити й погубити. Я прийшов для того, щоб мали життя, і мали з достатком. Я є пастир добрий: пастир добрий життя своє покладає за овець. А наймит, не пастир, якому вівці не свої, побачивши, що йде вовк, залишає вівці і втікає, а вовк хапає і розганяє їх. А наймит втікає, бо він наймит, і не турбується про овець. Я є пастир добрий; і знаю Моїх, і Мої знають Мене. Як знає Мене Отець, так і Я знаю Отця; і душу Мою покладаю за вівці. Є у Мене й інші вівці, які не з цього двору, і тих Мені треба привести: і вони почують голос Мій, і буде одне стадо і один Пастир.


Настанови Святого Симеона Нового Богослова

Святий Симеон Новий Богослов подає спосіб входження до серця (третій спосіб молитви) в шістдесят восьмому слові (Добротолюбіє, т. ПІ, с. 163).

Третій спосіб молитви є направду дивним для тих, що не знають його з досвіду; цей спосіб важко зрозуміти, — він видається неймовірним. І дійсно, тепер цей спосіб молитви не часто практикують, хоча завдяки йому знищуються різноманітні демонські підступи й хитрощі, що притягують ум до численних помислів. Людський ум, будучи вільним від усього, може без усякої перешкоди досліджувати й випробовувати навіювані демонами помисли, дуже легко відганяти їх і з чистим серцем молитися Богові.

Передумовами для поступу в цьому способі молитви є досконалий послух і чисте сумління щодо Бога, людей і речей — все робити так, ніби ти стоїш перед обличчям Божим.

«Правдива і пряма стежка до третього способу молитви така: ум нехай береже серце тоді, коли воно молиться, всередині його перебуває і з глибини серця засилає молитви до Бога. У цьому все: роби так, поки не скуштуєш, який добрий Господь. Коли ж нарешті ум там, у глибині серця, відчує усю благість Господню, тоді вже не захоче віддалятися звідти, кажучи, як святий Петро: Добре нам тут бути (Мт. 17:4), — і вже завжди буде заглядати до глибини серця, перебуваючи там і відганяючи всі помисли, що їх підкидає нам диявол.

Для тих, що не мають жодного уявлення про це діяння, воно здається важким і пригноблюючим. Але ті, що зазнали насолоди і втіхи від нього у глибині свого серця, взивають разом зі святим Павлом: Хто нас відлучить від Христової любові? Горе чи утиск, чи переслідування, чи голод, чи нагота, чи небезпека, чи меч? (Рим. 8:35). Тому наші святі Отці, слухаючи Господа {Який сказав: Із серця походять лихі думки, убивства, перелюби, розпуста, крадежі, лживе свідчення, богохульства, і що це оскверняє людину (Мт. 15:19-20), а також знаючи, що в іншому місці Євангелія заповідається очищувати спершу середину чаші й миски, щоб і назовні були чисті (Мт. 23:26)}, покинули всяке інше діло і почали вправлятися тільки в цьому одному духовному діянні. Вони берегли серце своє, твердо знаючи, що так здобудуть усяку чесноту, а без цього не досягнуть поступу в жодній. Хто бажає, нехай читає про це писання Марка Подвижника, Йоана Ліствичника, преподобного Езихія, Філотея Синайського, авви Ісаї, Варсануфія Великого та інших.

Якщо хочеш навчитися, як умом входити до серця і перебувати там, я розповім тобі.

Передусім ти повинен бути байдужим до всього, не лише до суєтного, а навіть і до доброго; мати чисте сумління і досконалу безпристрасність. Усамітнись у будь-якому відлюдному й тихому місці, зачини двері, сядь, відверни ум свій від усякої тимчасової і суєтної речі, схили голову свою на груди і зосередься всередині себе самого (не в голові, а в серці), звертаючи туди ум і чуттєві очі свої та затримуючи трохи подих. Усіляко намагайся занурити ум свій у серце, щоби він перебував там уже постійно. Спочатку буде тобі в серці якось темно й незручно, але опісля, якщо безперервно повторюватимеш цю вправу вдень і вночі, знайдеш постійну радість. Ум, подвизаючись так, знайде місце у серці твоєму й тоді одразу побачить там, усередині, такі речі, яких ніколи раніше не бачив і не знав. Тоді, звідки би не з'явився помисел, раніше, аніж увійде досередини і зродить думку або уявлення, ум прожене його звідти, знищивши Ісусовим Іменем, молитвою до Нього: Господи Ісусе Христе, помилуй мене! Тоді ум запалає гнівом на демонів, виганятиме їх і нещадно знищуватиме. Інше ж, що звичайно настає за цим діянням, з Божою поміччю сам із досвіду спізнаєш, будучи уважним і тримаючись Ісуса та молитви до Нього: Господи Ісусе Христе, помилуй мене!»


Symeon the New Theologian:
The Three Methods of Prayer

There are three methods of prayer and attentiveness, by means of which the soul is either uplifted or cast down. Whoever employs these methods at the right time is uplifted, but whoever employs them foolishly and at the wrong time is cast down. Vigilance and prayer should be as closely linked together as the body to the soul, for the one cannot stand without the other. Vigilance first goes on ahead like a scout and engages sin in combat. Prayer then follows afterwards, and instantly destroys and exterminates all the evil thoughts with which vigilance has already been battling, for attentiveness alone cannot exterminate them. This, then, is the gate of life and death. If by means of vigilance we keep prayer pure, we make progress; but if we leave prayer unguarded and permit it to be defiled, our efforts are null and void.

Since, then, as we said, there are three methods of attentiveness and prayer, we should explain the distinctive features of each, so that he who aspires to attain life and wishes to set to work may with firm assurance select what suits him best; otherwise through ignorance he may choose what is worse and forfeit what is better.

The First Method of Prayer

The distinctive features of the first method of prayer are these. When a person stands at prayer, he raises hands, eyes and intellect heavenwards, and fills his intellect with divine thoughts, with images of celestial beauty, of the angelic hosts, of the abodes of the righteous. In brief, at the time of prayer he assembles in his intellect all that he has heard from Holy Scripture and so rouses his soul to divine longing as he gazes towards heaven, and sometimes he sheds tears. But when someone prays in this way, without him realizing it his heart grows proud and exalted, and he regards what is happening to him as the effect of divine grace and entreats God to allow him always to be engaged in this activity. Such assumptions, however, are signs of delusion, because the good is not good when it is not done in the right way.

If, then, such a person is pursuing a life of stillness and seclusion, he will almost inevitably become deranged. And even if this does not happen to him, it will be impossible for him to attain a state of holiness or dispassion. Those who adopt this method of prayer have also been deluded into thinking that they see lights with their bodily eyes, smell sweet scents, hear voices, and so on. Some have become completely possessed by demons and wander from place to place in their madness. Others fail to recognize the devil when he transforms himself into an angel of light (cf. 2 Cor. I 1:14); and, putting their trust in him, they continue in an incorrigible state of delusion until their death, refusing to accept the counsel of anyone else. Still others, incited by the devil, have committed suicide, throwing themselves over a precipice or hanging themselves.

Indeed, who can describe all the various forms of deception employed by the devil? Yet from what we have said any sane person can understand the kind of harm that may result from this first method of attentiveness. Even if someone who has adopted this method may perhaps avoid the evils we have mentioned because he lives in a community - for it is solitaries who are especially subject to them - none the less he will pass his entire life without making any progress.

The Second Method of Prayer

The second form of prayer is this. A person withdraws his intellect from sensory things and concentrates it in himself, guards his senses, and collects all his thoughts; and he advances oblivious of the vanities of this world. Sometimes he examines his thoughts, sometimes pays attention to the words of the prayer he is addressing to God, and sometimes drags back his thoughts when they have been taken captive; and when he is overcome by passion he forcefuUy strives to recover himself.

One who struggles in this way, however, can never be at peace or win the crown of victory. He is like a person fighting at night: he hears the voices of his enemies and is wounded by them, but he cannot see clearly who they are, where they come from, and how and for what purpose they assail him. Such is the damage done to him because of the darkness in his intellect. Fighting in this manner, he cannot ever escape his noetic enemies, but is worn out by them. For all his efforts he gains nothing. Falsely imagining that he is concentrated and attentive, he falls victim unawares to self-esteem. Dominated and mocked by it, he despises and criticizes others for their lack of attentiveness. Imagining that he is capable of becoming the shepherd of sheep, he is like the blind man who undertakes to lead the blind (cf Matt. 15:14).

Such are the characteristics of the second method of prayer, and every one striving after salvation can see what harm it does. Yet this second method is better than the first, just as a moonlit night is better than a night that is pitch- dark and starless.

The Third Method of Prayer

Let us now begin to speak about the third method of prayer, which is truly astonishing and hard to explain. For those ignorant of it, it is not only difficult to understand but virtually incredible, and there are very few to be found who practice it. It seems to me that it has deserted us along with the virtue of obedience. For it is the love of obedience that delivers us from entanglement with this evil world, rendering us free from anxiety and impassioned craving. It makes us wholehearted and unflagging in pursuit of our aim - provided, of course, that we find an unerring guide. For if through obedience you make yourself dead to every worldly and bodily attachment, how can anything transient enslave your intellect? If you entrust all the care of your soul and body to God and to your spiritual father, no longer living for yourself or desiring the good opinion of others, what anxiety can distract you? This third method, then, destroys the invisible wiles of the demons, with which as with ropes they seek to drag down the intellect into all manner of devious droughts. Set at liberty, the intellect wages war with its full strength, scrutinizing the thoughts insinuated by the enemy and with masterful dexterity expelling them, while the heart in its purity offers prayers to God. This is the beginning of a life of true seclusion, and those who fail to make such a beginning exhaust themselves in vain.

The starting-point of this third method of prayer is not to gaze upwards, to raise one's hands aloft, to concentrate one's thoughts and to call down help from heaven. These, as we said, are the marks of the first form of delusion. Nor does it begin, as the second method does, by keeping guard over the senses with the intellect, while failing to observe the enemies who attack from within. In such a case, a person is struck by the demons instead of striking them; when wounded he is unaware of it; taken captive, he cannot retaliate against his captors. His enemies constantly attack him, from behind and even face to face, and fill him with self-esteem and arrogance.

If you desire to embark on this light-giving and joyful task, begin as follows. You must first practice exact obedience, as described above, and so act always with a pure conscience; for without obedience it is impossible for your conscience to be pure. And you must keep your conscience pure in three respects: first, with respect to God; second, with respect to your spiritual father; and third, with respect to other people and to material things. With respect to God you must keep your conscience pure by refraining from doing anything that conflicts with the worship due to Him. With respect to your spiritual father do everything he tells you to do, neither more nor less, and be guided by his purpose and will. With respect to other people, you must keep your conscience pure by not doing to them anything that you hate (cf. Tobit 4:15) and that you do not want them to do to you. With respect to material things, you must take care not to misuse them, whether food, drink or clothing. In brief, do everything as if you were in the presence of God, so that your conscience does not rebuke you in any way.

Having cleared the ground and indicated in a preliminary way the true character of attentiveness, let us now speak clearly and concisely about its characteristics. True and unerring attentiveness and prayer mean that the intellect keeps watch over the heart while it prays; it should always be on patrol within the heart, and from within - from the depths of the heart - it should offer up its prayers to God. Once it has tasted within the heart that the Lord is bountiful (cf. Ps. 34:8. LXX), then the intellect will have no desire to leave the heart, and it will repeat the words of the Apostle Peter, 'It is good for us to be here' (Matt. 17:4). It will keep watch always within the heart, repulsing and expelling all thoughts sown there by the enemy. To those who have no knowledge of this practice it appears extremely harsh and arduous; and indeed it is oppressive and laborious, not only to the uninitiated, but also to those who, although genuinely experienced, have not yet felt the delight to be found in the depths of the heart. But those who have savored this delight proclaim with St Paul, 'Who will separate us from the love of Christ?' (Rom. 8:35).

Our holy fathers hearkened to the Lord's words, 'Out of the heart proceed evil thoughts, murders, adulteries, unchastity, thefts, perjuries, blasphemies; these are the things that defile a man' (Matt. 15:19-20); and they also hearkened to Him when He enjoins us to cleanse the inside of the cup so that the outside may also be clean (cf. Matt. 23:26). Hence they abandoned all other forms of spiritual labor and concentrated wholly on this one task of guarding the heart, convinced that through this practice they would also possess every other virtue, whereas without it no virtue could be firmly established. Some of the fathers have called this practice stillness of the heart, others attentiveness, others the guarding of the heart, others watchfulness and rebuttal, and others again the investigation of thoughts and the guarding of the intellect. But all of them alike worked the earth of their own heart, and in this way they were fed on the divine manna (cf. Exod. 16: 15).

Ecclesiastes is referring to this when he says, 'Rejoice, young man, in your youth; and walk in the ways of your heart' (Eccles. 11:9), blameless, expelling anger from your heart; and 'if the spirit of the ruler rises up against you, do not desert your place' (Eccles. 10:4), by 'place' meaning the heart. Similarly our Lord also says, 'Out of the heart proceed evil thoughts' (Matt. 15:19), and 'Do not be distracted' (Luke 12:29). And again, 'Strait is the gate and narrow is the way that leads to life' (Matt. 7:14). Elsewhere He also says, 'Blessed are the poor in spirit' (Matt. 5:3); that is to say, blessed are those who are destitute of every worldly thought. St Peter says likewise, 'Be watchful, be vigilant, because your adversary, the devil. walks about like a roaring lion, seeking whom he may devour' (1 Pet. 5:8). And St Paul writes very plainly to the Ephesians about the guarding of the heart, 'We do not wrestle against flesh and blood' (Eph. 6:12), and so on. And our holy fathers have also spoken in their writings about guarding the heart, as those who wish can see for themselves by reading what St Mark the Ascetic, St John Khmakos, St Hesychios the Priest, St Philotheos of Sinai, St Isaiah the Solitary and St Varsanuphios, and the entire book known as The Paradise of the Fathers, have to say about the subject.

In short, if you do not guard your intellect you cannot attain purity of heart, so as to be counted worthy to see God (cf. Matt. 5:18). Without such watchfulness you cannot become poor in spirit, or grieve, or hunger and thirst after righteousness, or be truly merciful, or pure in heart, or a peacemaker, or be persecuted for the sake of justice (cf. Matt. 5:3-10). To speak generally, it is impossible to acquire all the other virtues except through watchfulness. For this reason you must pursue it more diligently than anything else, so as to learn from experience these things, unknown to others, that I am speaking to you about. Now if you would like to learn also about the method of prayer, with God's help I will tell you about this too, in so far as I can.

Above all else you should strive to acquire three things, and so begin to attain what you seek. The first is freedom from anxiety with respect to everything, whether reasonable or senseless - in other words, you should be dead to everything. Secondly, you should strive to preserve a pure conscience, so that it has nothing to reproach you with. Thirdly, you should be completely detached, so that your thoughts incline towards nothing worldly, not even your own body.

Then sit down in a quiet cell, in a comer by yourself, and do what I tell you. Close the door, and withdraw your intellect from everything worthless and transient. Rest your beard on your chest, and focus your physical gaze, together with the whole of your intellect, upon the centre of your belly or your navel. Restrain the drawing-in of breath through your nostrils, so as not to breathe easily, and search inside yourself with your intellect so as to find the place of the heart, where all the powers of the soul reside. To start with you will find there darkness and an impenetrable density. Later, when you persist and practice this task day and night, you will find, as though miraculously, an unceasing joy. For as soon as the intellect attains the place of the heart, at once it sees things of which it previously knew nothing. It sees the open space within the heart and it beholds itself entirely luminous and full of discrimination. From then on, from whatever side a distractive thought may appear, before it has come to completion and assumed a form, the intellect immediately drives it away and destroys it with the invocation of Jesus Christ. From this point onwards the intellect begins to be full of rancor against the demons and, rousing its natural anger against its noetic enemies, it pursues them and strikes them down. The rest you will learn for yourself, with God's help, by keeping guard over your intellect and by retaining Jesus in your heart.


Experience the Love and Joy of Sponsoring a Young Family from Ukraine.

We have learned of a Ukrainian family of four seeking a sponsor to help them come to America under the provisions of the U.S. Government's United for Ukraine Program. If you, or someone you know, are willing to work with our St. John's Ukrainian Refugee and Humanitarian Assistance Committee to help this family in need of our support, please contact Committee Chairman Stephan Wasylko for more information. Thank you for your kind consideration and continued support of our efforts.

Thank you for your kind consideration and continued support of our efforts.

Let's Help Ukraine!

St. John's Ukrainian Humanitarian Fund is accepting donations to help Ukrainians during war. Donations will go to provide food and other humanitarian needs.

To make donation online click here

We accept checks as well.

Please make the checks to St. John Ukrainian Humanitarian Fund

Mailing address:

1 Saint John's Parkway
Johnson City NY 13790

 

Cash is accepted in church


Pray for Ukraine!

Pray For Ukraine

Prayers for Ukraine are done during each service. To see the schedule click here.

Молитви за Україну проводяться під час кожної служби. За розкладом дивіться тут.

May God bless and protect Ukraine!


Save the Date

Ukrainian Day is scheduled for July 13, 2024

Embroidered Map of Ukraine

Happy Birthday

 • April 01: Sophia Maliwacki
 • April 05: Michael Muzyka
 • April 05: Mia Scannell
 • April 05: Juanita Atwood

* If your or someone else's birthday is missing or incorrect please let Fr. Ivan know right away.


Please Pray for the Servants of God

Rose, Marlyn, Bob, Nadine,
John, Olga, Jane, Zenna, Douglas,
Melanie, William, Marion, Helen,
Mariann, Robert, Jean, Brian, Pipinos,
Fr. James, Scott, Andriy, Nicholas,
James, Quinn Marie, Laurel and baby


Upcoming Readings

Mon. Apr. 1 – Is. 8:13–9:7; Gen. 6:9-22; Prov. 8:1-21;
Tue. Apr. 2 – Is. 9:9–10:4; Gen. 7:1-5; Prov. 8:32–9:11;
Wed. Apr. 3 – Is. 10:12-20 ; Gen. 7:6-9; Prov. 9:12-18;
Thu. Apr. 4 – Is. 11:10–12:2; Gen. 7:11–8:3; Prov. 10:1-22;
Fri. Apr. 5 – Is. 13:2-13; Gen. 8:4-21; Prov. 10:31–11:12;
Sat. Apr. 6 – Heb. 10:32-38; Mk. 2:14-17;

Tags

About

Українська Православна Церква св. Івана Хрестителя у с. Джонсон Сіті, штату Нью-Йорк, США. Знаходимось під духовною опікою Високопреосвященнішого Митрополита Антонія.

Featured Posts

Contact info

St. John the Baptist Ukrainian Orthodox Church
Українська Православна Церква Св. Івана Хрестителя

 • 1 Saint John's Parkway, Johnson City NY
 • (607) 797-1584